Magyarországon a 65 éves életkort csak a férfiak 73 százaléka, a nőknek pedig 87 százaléka éli meg. Az ezután várható élettartam is sokkal rövidebb, mint az EU-átlag, ezért alapvetően nincs szükség a nyugdíjkorhatár emelésére - állítja Farkas András nyugdíjszakértő. 2035-től viszont új helyzet lesz.
Magyarországon egyelőre nem indokolt a nyugdíjkorhatár emelése, mivel a 65 éves korban várható élettartam alacsonyabb az EU átlagánál - idézi Farkas András nyugdíjszakértő hírlevelét az Infostart. .
A nyugdíjasok száma azonban 2035 után drasztikusan növekedhet, amikor a Ratkó-unokák elkezdenek nyugdíjba vonulni, és így várhatóan több mint 300 ezerrel emelkedik a nyugdíjasok száma.
Rövid távon nem indokolt az emelés
Az EU több országában a korhatár az élettartam alakulásához igazodik, amit Magyarország számára is javasolnak. Hazánkban azonban a 2010 óta tartó emelési ciklus során a nyugdíjkorhatár már 65 évre nőtt, ami magasabb, mint 11 EU-tagállamban. Ezért rövid távon nincs szükség újabb emelésre.
Az EU átlagában 65 éves életkorban a férfiak várható további élettartama 17,3 év, a nőké 20,9 év. Magyarországon ezzel szemben 65 éves korban egy férfi további várható élettartama csak 13,2 év, egy nőé 17,3 év. Így egy magyar férfi átlagosan 13-14 évig, egy magyar nő 20-21 évig nyugdíjas. Jelenleg a 65 éves életkorukat a férfiak 73 százaléka, a nők 87 százaléka éli meg.
Magyarországon egyébként az utóbbi években gyorsabb volt a korhatár emelése, mint a várható élettartam növekedése.
Ahol a legjobb nyugdíjasnak lenni
Arról, hogy mely országokban a legjobb nyugdíjasnak lenni, ebben a cikkünkben írtunk. Magyarország nincs az éllovasok között. Svájc, Új-Zéland, Portugália bezzeg igen. A rangsor az alábbi tényezőket vette figyelembe: megfizethetőség, kedvező adókörnyezet, barátságos környezet, vonzó lakóhely, kellemes éghajlat, a tulajdonjogok tiszteletben tartása, fejlett közegészségügyi rendszer.