Quantcast
Channel: Haszon
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150

Hogyan fordítsuk hasznunkra az eső kiszámíthatatlanságát?

$
0
0


Valószínűleg nincs a világon olyan ember, aki ne tapasztalná, mennyit változott (és most is változik) időjárásunk. Persze ezalatt nem azt kell érteni, hogy évszakról évszakra, mert az ugye természetes. Sokkal inkább az egyes évszakok régebben megszokott stabilitásának felborulására kell gondolnunk. Nézzük meg, mik ennek a legfőbb okai és milyen trükkökkel fordíthatjuk mégis mindezt a magunk javára.


Az éghajlatváltozás legfőbb okai?


Gyakorlatilag nincs olyan hét, hogy a tévében ne hangzana el az éghajlatváltozás szó. De ennek ellenére kevesen tudnák megmondani, pontosan mi is áll a háttérben. Decemberi tavasz, nyári perzselő forróság, többhónapos esőhiány, majd árvíz, továbbá összekeveredő évszakok. Ezekkel a kifejezésekkel lehetne leírni egy évet, nem a legszívderítőbb mondat, az biztos.

Ha ennek a kétségkívül negatív folyamatnak egyetlen felelősét szeretnénk megnevezni, a globális felmelegedést kellene fő bűnösként kikiáltanunk. De mi okozza a globális felmelegedést? Az üvegházhatás fokozódása (az olyan gázok mennyiségének növekedése, amelyek a természetben megtalálhatók: szén-dioxid, metán, dinitrogén-oxid, fluortartalmú gázok).

Ezért a jelenségért legfőképp a fosszilis anyagok elégetése és az erdők eltűnése (a fakitermelések folytán) a felelős. A harmadik és egyben igen meglepő ok pedig a túlzott állattenyésztés. A juh és a szarvasmarha emésztés közben igen magas mennyiségben termel metánt. Ez mind emberi tevékenységre vezethető vissza, így a napnál is világosabb, hogy tulajdonképpen mi vagyunk az igazi bűnösök.

A felismerés, hogy nagy a baj, megtörtént. A szakemberek folyamatosan dolgoznak ki különböző mentőcsomagokat. Majd csak az idő dönti el, mekkora sikerrel járnak, járunk. De mi átlagemberek, mit tehetünk, hogy mérsékeljük az éghajlatváltozás káros következményeit?

Otthoni esővíztároló


Az eső éves mennyiségének eloszlásáról hosszú történeteket lehetne elmesélni. Hol hónapokig semmi csapadék, hol egy nap alatt hull le másfél havi mennyiség. Ez minden, csak nem normális.

A családi házban élőket egy kicsit jobban is érinti ez a jelenség. Hogy mást ne mondjunk, kerti növényeink vízigényét pénztárcával is nehéz bírni. Amikor a legjobban szükségük lenne rá, akkor nem esik egy csepp eső sem.

Ezt a roppant bosszantó egyenetlen elosztást tudjuk kiegyenesíteni, ha esővíztároló beszerzésére adjuk a fejünket. Megszámolhatatlan fajtájú, kinézetű és űrtartalmú változatokat kínálnak a gyártók, ezt mindenki magában tisztázza le, hogy melyikre van szüksége. Ha igazán alacsony költségvetéssel akarunk megoldást találni, a használt IBC tartályok lesznek a nyerők. Ezeket akár föld alá is beáshatjuk és lefolyócsövek segítségével a tetőről lezúduló vizet be tudjuk vezetni.

Az első komoly zivatar után már könnyű dolgunk lesz, mi tudjuk eldönteni mikor használunk belőle. Az esőért való fohászkodást el is felejthetjük.

Kerti veteményes


Esővizünk van bőven, így a felhasználására is megnyílnak a lehetőségek. Az egyik ilyen szuper ötlet a kerti veteményes elkészítése. Ki ne szeretné a friss paradicsomot és paprikát. A lecsóról meg már ne is beszeljünk.

A megvalósítást a terület kijelölésével kell kezdenünk, majd azt a részt fel is kell ásnunk. Ha nem elég jó minőségű, akkor termőföld hozzákeverése ajánlott. Amennyiben háziállattal (például kutyával) rendelkezünk, úgy a zöldségtermő birtokunk elkülönítésén is érdemes elgondolkodnunk. Kitűnő választás lehet erre valamilyen időjárás- és korrózióálló kerítés.

Persze nem mindenkinek a dereka maradt fiatalos, így egy kis ezermester vénával magaságyást is készíthetünk. Ennek segítségével, mindenféle hajolgatás nélkül tudjuk majd gondoskodásunk „gyümölcsét” (a paradicsom tényleg az) betakarítani. Nem beszélve a gazolásról, amely így sokkal egyszerűbbé válik.

A tavaszi ültetést követően az öntözés tényleg gyerekjáték lesz, ezt palántáink is élvezni fogják és nyár közepétől gazdag terméssel hálálják meg a törődést. Ha pedig a profik ligájába akarunk tartozni, akkor csepegtető rendszert is kialakíthatunk a növényeknek. Nem olyan nagy a költségvetése, mint elsőre gondolnánk. Az így megspórolt időt fordíthatjuk pihenésre, relaxálásra a teraszon. A vidaXL masszázsfotel ehhez tökéletesen passzol is.

Ez egy jó példa, hogyan is lehet a magunk előnyére fordítani az éghajlatváltozás viszontagságait. Sőt, ily módon még a környezetünket is védjük, hiszen a növények a levegőből szén-dioxidot vesznek fel és oxigént adnak le. (x)



Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150