Jellemzően a férfiak privilégiuma a drónpilóta képzés, és bár nők számára is nyitott az oktatás, egyelőre kevesen gondolkodtak el azon, hogy növényvédelmi drónpilóta váljon belőlük. A miértekről Komáromi Lillával, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara főtitkárával beszélgettünk.
Mi kell ahhoz, hogy ma valaki drónpilóta legyen?
Komáromi Lilla: A drónpilóta képzés egy több lépcsőből álló képzéssorozat, amit elvégezni nem is olyan egyszerű. A drónpilótának tisztában kell lennie a növényvédő szer levegőből történő kijuttatásának feltételeivel, a művelet kockázataival, ideértve a repüléssel kapcsolatos légi és földi, valamint a növényvédő szer kijuttatással járó kockázatokat. Nem kell növényvédelmi technológiát javasolnia, sőt, egyáltalán nem is szabad. Vagyis nem ő határozza meg a kijuttatandó növényvédő szert, sem annak dózisát. Aki azzal reklámozza magát, hogy fele mennyiségű növényvédő szerrel elvégzi a kezelést, annak a hozzáértése legalábbis megkérdőjelezendő. Természetesen lehet a drónpilóta egyben növényorvos is, és a jogszabályban meghatározott feltételek betartása esetén elláthatja az adott terület vagy gazdaság szakirányítását is, ebben az esetben azonban növényorvosként és nem drónpilótaként dolgozik. A drónpilótáknak tudni kell azt, hol kell utánanézni a légtérkorlátozásoknak, esetleg milyen engedély vagy bejelentés szükséges az adott légtérben való művelethez. Hiszen, ha drón elemelkedi a föld felszínétől, akkor légtér már használatba lett véve.
Mi történik, ha valaki engedély hiányában alkalmaz drónt permetezésre?
K. L.: Ha valaki végzettség nélkül kezd el permetezni, az jelentősen nagyobb kockázatot jelent: nagyobb a valószínűsége egy permetlé-elsodródásnak, növényvédő szerrel okozott káreseménynek, de ugyanígy sokkal nagyobb a kockázata egy repülő eseménynek, esetleg balesetnek. Minél több permetező drón üzemel, már pedig egyre több ilyen van, annál nagyobb a kockázat. Elsősorban tehát nem a hatósági szankcióktól való félelem legyen a visszatartó erő, hanem a tudatlanság miatt elkövetett károkozás elkerülése.
Mi a különbség egy női és egy férfi drónpilóta képzésében?
K. L.: Semmilyen különbség nincs, egyaránt képeznek női és férfi drónpilótákat is. Valamennyi elméleti képzést lehetséges online letenni, kivéve a bemeneti követelményt jelentő növényvédelmi alaptanfolyamot. Külön női növényvédelmi drónpilóta képzés több cégnél is tervben van jelenleg, de ezek megvalósulása a jövő zenéje. Nem arról van szó, hogy a nők képzése könnyebb lesz, vagy csökkent felfogóképességgel rendelkezünk, sokkal inkább arról, hogy más műszaki érzéke van a nőknek, és ez más oktatási módszert követel meg. Egyébként a képzés során csak a WC-t használják máshogy nők és férfiak.
Miért fontos, hogy külön oktatásban női növényvédelmi drónpilótákat is képezzenek?
K. L.: A női drónpilóta képzés jó dolog. Viszont a növényvédő szerek használatát és kezeléseket semmiképp nem javaslom nőknek. Például a forró nyári napokat követő éjszakákon gyakori jelenség az elsodródás. Ilyen körülmények között a permetlé mozgása kiszámíthatatlan. Inverzió esetén egyébként tilos légi növényvédelmet folytatni, de az ilyen eseteknél megfigyelhető elsodródás például bármikor rossz hatással lehet a gyermeket kihordani képes női szervezetre. Az összes többi munkát, feladatot, amelyeket a drónokkal el lehet végezni, nyugodtan elvégezhetik.
Mennyire fogékonyak a nők arra, hogy drónpilóták legyenek, van elég jelentkező?
K. L.: A növényvédelmi drónok alkalmazása, ezzel együtt a pilótaképzés még nagyon kezdeti stádiumban van. A képzés drága, nincs hozzá engedélyezett növényvédő szer. Vannak ugyan törekvések a folyamatok felgyorsítására, például megalakult a Magyarországi Növényvédelmi Drónpilóták Érdekvédelmi Egyesülete, de az érdeklődők többsége egyelőre kivár. Ha lesz több növényvédő szer, amit drónról is ki lehet juttatni, akkor a képzési igény jelentős növekedését várjuk. Jelenleg 135 drónpilóta szerepel a Nébih nyilvántartásában, és mindössze négy hölgy van közöttük.