Látványosan emelkedik a bankoknál és brókercégeknél vezetett tartós befektetési számlák száma a szociális hozzájárulási adó tavaly nyári kiterjesztése óta. A TBSZ-ek iránti keresletnek ugyanakkor jót tesznek a bankoknál elérhető – zömmel befektetési alapokra épülő – rendszeres befektetési programok is.
Nagyon jót tett a tartós befektetési számlák (TBSZ) iránti keresletnek a szociális hozzájárulási adó (szocho) tavaly nyári kiterjesztése. A változás lényege, hogy 2023 júliusától a 15 százalékos személyi jövedelemadó (kamatadó) mellett 13 százalékos szochót is kell fizetni több megtakarítási, befektetési konstrukción elért hozam után. A változás a legérzékenyebben a befektetési jegyeket érintette, hiszen ezek iránt az utóbbi években látványosan megugrott az érdeklődés a kisbefektetők részéről. A szocho alól ugyanakkor mentességet élveznek az állampapírok, és egyes, hosszabb távú megtakarítást szolgáló konstrukciók – így a lakás-takarékpénztári megtakarítások, a nyugdíj-előtakarékossági számlákon (NYESZ) és – bizonyos feltételekkel – a tartós befektetési számlákon elhelyezett befektetések hozamai is.
Ömlik a friss tőke a számlákra
A lépéssel a kormányzat célja nyilvánvalóan az volt, hogy tovább ösztönözze a keresletet a lakossági állampapírok iránt. A lépés „mellékhatásaként” viszont a TBSZ-ek iránt is drasztikusan megnőtt az érdeklődés, hiszen ennél a konstrukciónál – ha a kisbefektető az ötéves futamidő végéig nem von ki pénzt a számláról – kamatadót és szochót sem kell fizetnie az elért hozamok után.
A megugrott érdeklődés szépen tükröződik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikai adatain: ezek szerint az idén júniusig tartó egy év alatt több mint 30 százalékkal – több mint 83 ezerrel – nőtt a bankoknál és a befektetési szolgáltatóknál vezetett tartós befektetési számlák száma, és elérte a 357,5 ezret. Eközben a számlákon tartott értékpapírok piaci értéke közel a másfélszeresére, 5370 milliárd forint közelébe ugrott, amelyben ugyan nyilván szerepe lehetett a hozamok szempontjából kedvező tőkepiaci környezetnek is, de a bővülést leginkább a friss pénzek beáramlása segíthette elő.
„A kereslet a lehető legjobb pillanatban ugrott meg látványosan a TBSZ-ek iránt, hiszen az MNB adatai szerint az utóbbi években – egészen 2022-ig – fokozatosan csökkent a szolgáltatóknál vezetett TBSZ számlák száma: miközben 2018 nyarán még közel 352 ezer számlát tartottak nyilván, addig 2022 júniusában már csak 260 ezret” – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Türelem adómentességet terem
A középtávú megtakarítások gyarapodását ösztönözni hivatott TBSZ-ek nagy előnye a szakértő szerint, hogy könnyen átlátható szabályrendszer szerint lehet befektetni a pénzt, ráadásul viszonylag alacsony számlavezetési költség mellett. A TBSZ számla nyitásának naptári évében – az úgynevezett gyűjtőévben – december 31-ig lehet tetszőleges összegben és ütemben pénzt befizetni, vagy utalni a számlára: az egyetlen kikötés, hogy a nyitással párhuzamosan legalább 25 ezer forintot el kell helyezni a számlán. Ezt követően friss tőke már nem helyezhető el a számlán, viszont a befektetéseket szabadon kezelheti annak tulajdonosa, vagyis tetszőlegesen változtathat a portfóliója összetételén. Ha pedig letelik az ötéves futamidő, a TBSZ tulajdonosa szabadon dönthet arról, hogy mihez kezd a számlán lévő eszközeivel.
„Mivel friss tőke csak a gyűjtőévben helyezhető el a TBSZ-eken, érdemes minden évben új számlát nyitni. Így fokozatosan érdemi méretű befektetési portfóliót építhetünk fel, és az idő előrehaladtával minden évben dönthetünk a lejáró befektetések sorsáról: vagyis arról, hogy újra befektetjük az éppen felszabadítható pénzt, vagy egyéb célra használjuk fel” – hívta fel a figyelmet a szakértő.
A TBSZ-en lévő befektetések az ötéves periódus lejárta előtt is hozzáférhetők, ám ekkor már kamatadó-fizetési kötelezettséggel is számolnia kell a számla tulajdonosának az elért hozamok után, attól függően, hogy mikor döntött a kiszállás mellett. Három éven belüli feltörésnél az alapesetben érvényes, 15 százalékos adóteherrel kell számolni: ha viszont a megtakarítási időszakból a harmadik év is eltelt, már csak 10 százalékos szja-fizetési kötelezettség keletkezik, az ötödik év lejárta után pedig teljes szja-mentességet élvez a befektetés hozama. A számla futamideje alatt egyetlen alkalommal – a megtakarítási időszak harmadik évének leteltét követően, a december 31-i állapotra vonatkozóan – részfeltörésre is van lehetőség: minden egyéb esetben a számláról történő kivonás az adott TBSZ számla megszűnését vonja maga után.
Nem feltétlenül kell nagyban gondolkodni
Gergely Péter szerint a TBSZ-ek iránti keresletnek a szocho kiterjesztése mellett jót tettek a bankok által kínált rendszeres befektetési programok is, hiszen az ezekbe áramló megtakarítások egyes szolgáltatóknál tartós befektetési számlákon is elhelyezhetők. A rendszeres befektetési programok lényege, hogy az azokban résztvevő lakossági ügyfél rendszeres megbízást ad a banknak egy kisebb – akár 20-30 ezer forintos – összeg havi befektetésére egy adott befektetési eszközbe – jellemzően befektetési alapba, vagy alapokból összerakott befektetési csomagba. „Így a kisebb összegű megtakarítások havi rendszerességgel, automatikusan befektethetővé válnak, olyan eszközbe, amely a kisbefektető kockázati étvágyának leginkább megfelel” – mondta a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, hozzátéve, hogy így jelentősebb összegek mozgatása nélkül is lehetségessé válik érdemi hozamok elérése a befektetéseken.
Befektetési jegyeken alapszik például a CIB Bank Rendszeres Befektetési Alap Programja is, ahol a legtöbb forint alapú, határozatlan futamidejű Eurizon részalapot elérhetik az ügyfelek.
Az Erste „Future Megtakarítási Program” néven futtat hasonló konstrukciót, amelynél a lakossági befektetők nyolc különböző csomag közül választhatnak, kockázatvállalási hajlandóságuknak, illetve preferenciáiknak megfelelően. Az Erste programjánál egyösszegű befizetési is lehetséges. A pénzintézet most akciót is kapcsol a Future programhoz: azok az ügyfelek, akik legalább havi 20 ezer forint értékben indítanak rendszeres megtakarítást, két éven keresztül mentesülnek az értékpapírszámla számlavezetési és állományi díjai alól. Az Erste Future-nek emellett létezik Junior névre keresztelt, kiskorú gyermekek részére indítható változata is, amelyhez díjmentes számlavezetés tartozik, miközben a számlára családtagok is befizethetnek. A megtakarítás pedig a gyermek saját nevén fut, aki 18. életéve után szabadon felhasználhatja az összeget.
A K&H rendszeres befektetési programjánál hét, kifejezetten a termékhez kapcsolódó befektetési jegyből választhatnak az ügyfelek, de itt a paletta részét képezi két életbiztosítási konstrukció is.
Az MBH Bank MBH Rendszeres Megtakarítási Programjánál szintén befektetési jegyekbe fektethetnek az ügyfelek.
Az UniCredit Bank értékpapíros Rendszeres Megtakarítási Programjánál akár már havi 10 ezer forintos megtakarítással is el lehet indulni, az ügyfelek pedig huszonegy befektetési alap/részalap közül választhatják ki az igényeiknek leginkább megfelelőt.