Quantcast
Channel: Haszon
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2178

Súlyproblémáid vannak? Ha lefogysz gazdagabb leszel!

$
0
0


Elemzők szerint 2030-ra a súlycsökkentő gyógyszerek hatására sokkal kevesebb lesz a szívinfarktusok és a stroke-esetek száma, és emellett drasztikusan visszaesik az élelmiszer-fogyasztás is, így az emberek várhatóan gazdagabbak lesznek, írja az Index.



Jelenleg a legismertebb súlycsökkentő gyógyszer a szemaglutid, amit Ozempic néven forgalmaznak a cukorbetegség kezelésére, Wegovy néven pedig fogyás céljából. Az Egyesült Államokban a felnőttek 12 százaléka szedett már ilyen gyógyszert, az elhízás aránya pedig láthatóan csökkent.

Az előrejelzések szerint, ha minden változatlanul marad, 2035-re a világ lakosságának több mint fele túlsúlyos vagy elhízott lesz. A szakértők jelenleg próbálják modellezni a súlycsökkentő gyógyszerek potenciális jövőbeli hatásait.


A kísérletek azt mutatják, hogy szemaglutidhoz hasonló gyógyszerek lehetővé teszik, hogy az emberek 16 hónap alatt testsúlyuk körülbelül 15 százalékától szabaduljanak meg, ám a következő generációs gyógyszerek még ennél is hatékonyabbak lesznek.

Az ilyen gyógyszerek széles körű alkalmazása komoly hatással lehet a gazdaságra is. Az idén már 47 milliárd dollár értékű globális piac 2032-re várhatóan megtízszereződik – ez pedig eléggé aggasztja az élelmiszerszektorban dolgozó embereket. A Morgan Stanley amerikai befektetési cég elemzése szerint az Egyesült Államok kalóriafogyasztása 1,3 százalékkal csökkenhet 2035-re. Ezt mutatja az is, hogy 2023-ban a Walmart US kiskereskedelmi vállalat már csökkenő élelmiszer-eladásokat tapasztalt – a feltételezések szerint pontosan a súlycsökkentő gyógyszerek miatt.


A Jefferies amerikai befektetési cég úgy jósolja, hogy a légitársaságoknál is változás következhet: ha a gyógyszerhasználat következtében minden utas nagyjából 4,5 kilogrammot fogyna, egy légitársaság évente több mint 100 millió liter üzemanyagot takaríthatna meg.

Hab a tortán, hogy ha az elhízás üteme 5 százalékkal csökken, a világ országai évente több mint 429 milliárd dollárt spórolhatnának 2020 és 2060 között. Az viszont bizonytalan, hogy a gyógyszereket szedők egészségesebb életmódot folytatnak-e majd.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2178