Quantcast
Channel: Haszon
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2194

Jó idő van? Irány a kert! Ezek a legfontosabb tennivalók!

$
0
0


Hernyóöv telepítés, sündisznóbunkerek kialakítása, fűnyíró tisztítás, rózsametszés, a madáretetők feltöltése - számtalan fontos teendő vár a kertészkedés rajongóira novemberben. Összegyűjtöttük a legfontosabbakat.



Novemberben a kertészkedés sok fontos feladatot tartogat a kiskertekben, amelyek elengedhetetlenek a növények felkészítéséhez a télre. Az ősz utolsó hónapjában még van lehetőség ültetésre, például fagytűrő fákat, gyümölcsfákat, szabad gyökerű rózsákat és sövényeket is ültethetünk. Hidegre érzékeny növényeket azonban, mint a rododendron és a hibiszkusz, ajánlott inkább tavaszra hagyni. A gyümölcsfák gyökereit kupacolással védhetjük a fagyoktól - gyűjtötte csokorba a teendőket az Agroinform.

Sünök, hernyók, medencék


Fontos gondoskodnunk a sünök téli szállásáról, amelyhez egy avarkupac is elegendő, ahol téli álmot alhatnak. Ezzel hasznos állatoknak segítünk, hiszen hatékonyan irtják a kártevőket. Ügyeljünk arra, hogy ne égessük el az avart, a sünök ugyanis menekülési lehetőség nélkül maradhatnak alatta.

A kert téliesítésének részeként ürítsük és tisztítsuk ki a slagokat, víztelenítsük a kerti csapokat és víztartályokat. A kerti bútorokat tisztítsuk meg, és tároljuk be őket fedett helyre.

A fűnyírást még egyszer el kell végezni, de ne vágjuk 4-5 cm-nél rövidebbre, hogy megvédjük a gyepet. A levágott füvet ne hagyjuk a gyepen, mert akadályozza a fű szellőzését és a napfényhez jutását. Az utolsó fűnyírás után a fűnyírót tisztítsuk meg és ürítsük ki a benzines modellek üzemanyagtartályait, télen tároljuk száraz, védett helyen.

A madarak téli etetése és itatása szintén novemberi teendő. A madáretetőkbe érdemes apró szemű magvakat helyezni, valamint állati zsiradékot, például sótalanított szalonnát. Az itatásukhoz mindig inkább egy kis adag vizet tegyünk ki, hogy ne fagyjon be.

A gyümölcsfák törzsét meszeléssel védhetjük a korai tavaszi napsütés káros hatásaitól, így késleltethetjük a rügyfakadást, és csökkenthetjük a fagy okozta károkat is. Az avar komposztálása segíthet a kerti hulladék hasznosításában, valamint természetes humuszt biztosíthat a tavaszi talajjavításhoz.

A beteg fák leveleit ne komposztáljuk, inkább gyűjtsük külön, ezzel csökkentve a jövő évi fertőzés veszélyét.

A bokrok és sövények metszése is része a novemberi feladatoknak, amely során eltávolítjuk az elszáradt részeket. A növények téliesítése során vagy takarással védjük őket, vagy vigyük őket fagymentes helyre. A fákra hernyóövet is helyezhetünk, hogy megelőzzük a kártevők áttelelését.

Az őszi zöldségek, mint a káposzta, fagy után szüretelhetők, ilyenkor ízük is édesebb lesz. A veteményeskert felásása és a gyomok eltávolítása segít a tavaszi ültetés zökkenőmentesebbé tételében. Most még ültethetünk hagymát, téli salátát, spenótot, répát és fokhagymát, emellett a tavaszi virághagymákat is a talajba helyezhetjük novemberben.

Hibák ollóval


A legnagyobb őszi metszési hibákat ebben a cikkünkben szedtük csokorba. Számos növény ugyanis kifejezetten rosszul reagálhat az őszi metszésre, és a termés minőségének javítása helyett veszélybe sodorhatjuk vele a növény egészségét.

Egyes növények, mint a rózsa, az orgona, vagy az örökzöldek rosszul reagálhatnak az őszi beavatkozásra, mert ez megzavarja nyugalmi állapotukat. Ha még ráadásul megérkeznek a fagyok is, az igazán komoly károkat okozhat a növényben.

A ribiszke, málna, szeder esetében is inkább csökkenthetjük a jövő évi termés mennyiségét az őszi metszéssel. A nálunk is egyre több helyen ültetett mediterrán eredetű fajok - kivi, gránátalma, füge, datolyaszilva - esetében sem ideális, ha a metszést az őszi időszakra ütemezzük. A törpecserjéket, például a zsályát, levendulát se metsszük ősszel - ajánlják a szakemberek.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2194