Ausztria a legnépszerűbb ország a külföldi egyetemen tanuló magyar fiatalok között. Hollandia előretört a rangsorban, majdnem utolérve Németországot, míg a brexit hatása a mai napig látszik az Egyesült Királyságba jelentkezők számában. Megjelent az Engame Akadémia friss elemzése.
A Covid járvány okozta visszaesés után újra gyorsuló ütemben növekszik a külföldön tanuló magyar diákok száma, amely a 2023/2024-es tanévben először haladta meg a 17.500-at az Engame Akadémia becslése szerint. A felsőoktatásban tanuló összes magyar diák számához képesti arányuk azonban továbbra is változatlan, 7%. „A legnépszerűbb 5 ország hosszú ideje Ausztria, Németország, Hollandia, Dánia és az Egyesült Királyság, a sorrend azonban többször változott az elmúlt években a 2018/2019-es évtől elindult átrendeződés eredményeképpen” – emelte ki Nádas Rita, az Engame Akadémia oktatási vezetője.
Az első és második helyen álló Ausztria (3.862 diák) és Németország (2.986 diák) töretlen népszerűségnek örvend a magyar diákok körében. Ausztriát kiemelten vonzóvá teszik az ingyenes képzések, valamint a földrajzi közelség, de Németországban is nőtt a magyar hallgatók száma, megközelítve a 3.000-et.
Hollandia (2.926 diák) a 2022/2023-as tanévben vette át a harmadik helyet, és már csak hatvan diák választja el Németországtól, jövőre pedig várhatóan le is hagyja azt. Hollandia a nem angol anyanyelvű országok között a legszélesebb és legszínvonalasabb angol nyelvű képzési kínálattal bír, megfizethető tandíjakkal (évi kb. 2.500 euró - körülbelül 1 millió forint). További előnye, hogy a nagyvárosok nemzetközi légkörének köszönhetően az országban holland nyelvtudás nélkül is könnyen boldogulhatnak a diákok.
Dánia (1.263 diák) az Egyesült Királyságot megelőzve átvette a negyedik helyet. Bár a megélhetés költsége itt is jóval magasabb, mint itthon, az oktatás az EU-ból érkező diákok számára ingyenes és magas színvonalú. Az országban először szigorítottak, majd újra nyitottak, és az egyre több angol nyelvű szak elindítása nyomán a 2023/2024-es tanévben 5%-os növekedés figyelhető meg a magyar diákok számában.
Az Egyesült Királyság (1.154 diák) visszaszorult az ötödik helyre. Miközben a magyar diákok érdeklődése 2020-ig növekvő tendenciát mutatott, a Brexit óta jelentős visszaesés figyelhető meg, és tavaly mindössze 320 magyar diák jelentkezett a szigetországba. Az EU-ból érkező diákok számára a legnagyobb akadály továbbra is a megemelkedett tandíj és a diákhitel hiánya.
Itt vannak a legjobb egyetemek
Az ősszel megjelent a Times Higher Education (THE) 2025-ös egyetemi világranglistája, amelyben 115 ország és régió több mint 2000 felsőoktatási intézményét vizsgálták.
A globális top 10-ben 7 egyesült államokbeli egyetem szerepel. Most a 10 legjobb európai egyetemet soroljuk fel a listáról:
1. University of Oxford, Egyesült Királyság
2. University of Cambridge, Egyesült Királyság
3. Imperial College London, Egyesült Királyság
4. ETH Zurich, Svájc
5. UCL, Egyesült Királyság
6. Technical University of Munich, Németország
7. University of Edinburgh, Egyesült Királyság
8. École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Svájc
9. King's College London, Egyesült Királyság
10. LMU Munich, Németország.