Akár több ezer euróba is kerülhet, ha valaki felveszi az eredetileg Olaszország és a Vatikán előhívójával (+39) kezdődő hívást. Így néz ki a csalók kedvelt trükkje.
A módszer lényege, hogy a hívást a csalók gyorsan megszakítják. Az áldozat telefonján nem fogadott hívásként jelenik meg az ismeretlen külföldi szám. A bűnözők célja az, hogy a kíváncsi vagy figyelmetlen emberek visszahívják ezeket a számokat, amelynek költségeit az áldozat állja – gyakran extrém mértékben - írja a Hóvége.hu oldal.
Nem fogadott hívásokért nem számítanak fel díjat
Ha visszahívjuk a számot, drága lehet a percdíj, bizonyos esetekben lehetetlen a vonal megszakítása. A nem fogadott hívások, illetve a beérkező SMS-ek önmagukban nem jelentenek anyagi kárt, ha nem kezdeményezünk visszahívást.
Egyre gyakoribbak az adathalász módszerek is
Egyre gyakoribb családi forma az úgynevezett phishing (magyarul adathalászat). Ennek elsődleges célja általában az áldozatok személyes vagy pénzügyi információinak megszerzése. A támadók általában hamis e-maileket, weboldalakat vagy üzeneteket használnak arra, hogy az áldozatokat megtévesszék. Nemrég írtunk arról, hogy az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. ügyfelei az utóbbi időszakban ismét adathalász csalók által küldött hamis online földgázszámla-értesítőket kaptak. A társaság arra kéri az ügyfeleit, hogy a kapott számlaértesítőket nézzék meg figyelmesen. A megtévesztő, adathalász levelek felismerésére minden szükséges tájékoztatás megtalálható weboldalukon. A csalók jellemzően nem magyar e-mail címekről küldik a hamis online földgázszámla-értesítőket, hogy új földgázszámla készült. A megtévesztő, hamis értesítőkön a bankkártyás befizetés linkkel a csalók a saját oldalukra irányítják az ügyfeleket.