Hiába rendkívül gyenge a feldolgozóipari vállalatok megrendelésállománya, továbbra sem küldik el a feleslegessé váló munkaerőt. A cégek átszervezésekkel és munkaidő-átcsoportosításokkal kezelik a helyzetet, amit “gyárkapun belüli munkanélküliségként” is aposztrofálnak. Kérdés, ez meddig tartható fenn.
Miközben csökkent a GDP, az ipari termelés, mélyponton a beruházások, addig a másik oldalon alacsony - 4,5 százalékos - munkanélküliségi ráta, rekord közeli 4,7 millió fős foglalkoztatotti létszámmal. Az egymással ellentétes folyamatokra magyarázatot a munkaerő-felhalmozás jelensége, azaz a szocializmusban idehaza is ismert jelenség, a kapun belüli munkanélküliség adhat – hívta fel a figyelmet a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
Nehéz és drága visszaépíteni a létszámot, inkább tartják
Jelenleg munkaerőhiány van a gazdaságokban, ami azzal jár együtt, hogy nem könnyű embereket lehalászni, pláne nem olyat, aki alkalmas a munkakör betöltésére. Emiatt pedig jóval nagyobb lett a költsége egy elbocsátásnak.
Virovácz szerint a vállalatok 15-20 százaléka mondja azt, hogy tartalékolja a munkaerőt, amiben van felfelé mozduló trend, ugyanakkor nem gondolja, hogy ezt a végtelenségig fenn lehet tartani, ami azon múlik, hogy a külső kereslet végre helyreáll-e.
Az online portál által megkérdezett cégek műszakcsökkentéssel (a Mercedes Kecskeméten), átcsoportosításokka és a dolgozók átképzésével próbálnak reagálni a helyzetre.
A kölcsönzöttektől gyorsabban megválnak
A kölcsönzöttektől viszont gyorsabban megválnak a cégek. Ha idén január és július között vizsgáljuk a munkaerő-kölcsönző cégek létszámait, akkor látható, hogy a monitorozott 15 cégből 10-nél volt létszámcsökkenés. Legnagyobb csökkenés a kölcsönzői szektor második legnagyobb piaci szereplőjénél, a WHC-nél történt, 737 fő a mínusz, ez az állomány 12 százalékát jelenti. 530 fős volt a csökkenés a Get Work Trendnél, ahol a kölcsönzötti állomány 35 százaléka eltűnt fél év alatt. Érzékeny veszteséget könyvelhet el az Adecco (mínusz 385 fő), a Man at Work (mínusz 358 fő) és a Prohuman (mínusz 321 fő) is. Két nyertese van ennek a 6 hónapnak, a Starjobs, amely mintegy 60 százalékkal, 538 fővel nőtt és a Work Force 438 fős bővüléssel - írta szeptemberben a HR Portál.