Quantcast
Channel: Haszon
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150

Van kiút az albérleti csapdából?

$
0
0


A piaci lakást bérlők közel fele a jövedelmének legalább 40 százalékát költi lakhatásra (lakbér plusz rezsi). A Habitat for Humanity Magyarország idén 13. alkalommal publikálta éves jelentését a lakhatásról.



A jelentés megjegyzi, hogy az utóbbi tíz évben drámaian drágultak a lakások, már a 2015-ös árszint 298%-áig emelkedtek – nominális árakon számolva. Bár egész Európában drágultak az ingatlanok ebben az időszakban, sokkal kisebb mértékben, mint Magyarországon (átlagosan 149%-kal).

Akik nem tudnak szabadulni az


Ha a háztartások rendelkezésre álló jövedelmük túl nagy – 40% vagy afölötti – hányadát költik lakhatásra, fennáll az eladósodás, lakásvesztés, elszegényedés kockázata. A lakásfenntartási költségek jóval magasabbak a piaci alapú lakást bérlők esetében: 42,5% azok aránya, akik bevételeik több mint 40%-át költik lakhatásra. Az albérletárak is tovább emelkedtek idén (országosan átlag 9,6, Budapesten 9,8%-kal).

Az önkormányzati lakásállomány 2023-ban 101 145 lakásból állt (ebből 3043 felújított, 1857 bontandó állapotú). Ennek többszörösére lenne szükség ahhoz, hogy segítse a nehéz helyzetben élőket.

“Bár a kormány 2024. októberben elismerte, hogy szükség van annak támogatására, hogy a megfizethető lakhatás minden társadalmi-gazdasági csoport számára elérhető legyen, továbbra sincs olyan lakáspolitikai koncepció, amely rendszerszinten foglalkozna a lakhatás megfizethetőségével, és az alacsony jövedelmű háztartások hosszú távú önálló lakhatáshoz jutását célozná” – magyarázta el Ámon Katalin, a Közép Európai Egyetem (CEU) PhD-hallgatója, a 2024-es Lakhatási jelentés 4. fejezetének szerzője.

Ennyibe kerül az albérlet


Két héttel ezelőtt írtuk meg, hogy Budapesten havi 250 ezer forintos átlagos bérleti díj a jellemző. A legdrágább kerület továbbra is a II., ahol 340 ezer forint az átlagos lakbér, a legolcsóbb városrész pedig 160 ezer forinttal a XXIII. kerület. A legszélesebb választékot nyújtó kerület a XI. és a XIII., ahol 263 ezer, illetve 250 ezer forintos átlagár jellemzi a kínálatot. Vidéken továbbra is Debrecen számít a legdrágább nagyvárosnak: 230 ezer forintos átlagos lakbérrel kell számolnia annak, aki kiadó lakást keres. A többi egyetemvárost tekintve: Győrben 200 ezer, Szegeden 160 ezer, Pécsen 150 ezer forint, Miskolcon pedig csak 115 ezer forint az átlagos bérleti díj.



Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150