Ha az európai adatokat nézzük, a magyarok nem sokat vannak betegszabadságon. Nem merünk, nem tudunk, nem akarunk élni ezzel a lehetőséggel? A válaszok bővebb kifejtése helyett egyelőre mutatunk pár fontos számot.
A norvégiai vállalkozásoknak egyre nagyobb gondot jelent, hogy munkavállalóik több betegszabadságot vesznek igénybe (27,5 nap), mint bárhol máshol Európában. A hiányzások száma 15 éves csúcson van.
Sokan a jóléti rendszert okolják, de korántsem ez az egyetlen ok, ráadásul a helyzet Európa-szerte romlik: az Egyesült Királyságban például a gazdaságilag inaktív, de közben munkaképes korúak száma 2020 eleje óta 800 ezer fővel nőtt, Németországban pedig a munkaadók tavaly rekordösszegű, 77 milliárd eurót költöttek betegszabadságra, ami több mint kétszerese a 2010-es szintnek, írja hírlevelében a Haszon magazin.
Szakértők az okok közé sorolják az elöregedő munkaerőt, a stresszt, a mentális egészség iránti nagyobb tudatosságot és a Covid következményeit. A legkevesebb időt a görögök vannak betegszabadságon (1,4 nap), a második legalacsonyabb érték a magyar 6,3 nappal.