A belföldi munkáltatók 35 százaléka bővítheti a munkaerőkeretét 2025 első negyedévében - derül ki a Manpower HR szolgáltató reprezentatív felméréséből.
Az 525 céget átfogó reprezentatív kutatás alapján a cégek 21 százaléka kezdheti létszámcsökkentéssel a következő évet. Az autóipar továbbra is a körülmények romlásával számol, velük együtt a logisztikai kilátások is gyengék. A legnagyobb szegmenst jelentő alapanyag- és feldolgozóipar szereplőinek várakozása viszont jelentősen javult egy év alatt, mellettük az ingatlan- és pénzügyi területen tevékenykedők ugyancsak kiugró bizakodással várják a következő időszakot.
Csak 20 százalék érzékel munkaerőhiányt
Régiós összevetésben a fővároson kívül a nyugat-dunántúli és az észak-magyarországi vállalkozások remélnek leginkább a piaci élénkülést, és csak a dél-dunántúliak terveznek a létszámemeléseket meghaladó elbocsátásokat.
A munkaerőhiány egyelőre nem tűnik jelentős kihívásnak a céges világban, jelenleg csupán a megkérdezettek ötöde tekinti ezt jelentős nehézségnek, főképp gyártási területen, mérnöki és informatikai munkakörökben. Ezt az akadályt főképp az alkalmazottak továbbképzésével és fizetésemeléssel küzdhetik le a cégek a visszajelzések alapján.
Mekkora béremelés várható?
A Grafton Recruitment felmérése szerint a legtöbb vállalat 5-8%-os béremelést adhat a szellemi munkát végzőknek. Ez a várható, 3-4%-os infláció felett lesz, de a bérek emelkedése csak kismértékben haladhatja meg a pénzromlás ütemét.
Idén egyébként a fehérgallérosok 6-10 százalék közötti béremelést kaptak a Grafton szerint, Azok közül, akik csak 1-5% közötti emelésben részesültek, 88% nyitott a váltásra.
2025. január 1-től 9%-kal, illetve 7%-kal emelkednek majd a kötelező legkisebb keresetek. Így a minimálbér bruttó 290 800 forintra, a garantált bérminimum (a köznyelvben „szakmunkás minimálbér”) pedig bruttó 348 800 forintra nő. A következő hónapokban kemény bértárgyalások jönnek. Azoknak a munkavállalóknak az alkupozícióját is erősíti a minimálbér emelése, akik ennél magasabb fizetést kapnak, a cégeknek pedig kezelniük kell a bérfeszültséget, a bérsávok összecsúszását.