Quantcast
Channel: Haszon
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150

Így változtak a Babaváró hitel és a CSOK Plusz feltételei

$
0
0


Több ponton is módosított a kormány a Babaváró hitel és a CSOK Plusz szabályain. Összességében inkább lazítások történtek.



Egy friss, a Magyar Közlönyben megjelent rendelet számos részletszabállyal kedvezőbb helyzetbe hozza a hitelt igénylőket és a már Babaváróval rendelkező családokat - írja az Economx.


Az egyik legfontosabb változás: azok, akiknek az öt éven belüli gyermekvállalás nem teljesült, mostantól visszakaphatják a kamatmentességet, ha az első gyermekük csak ezt követően születik meg, és kérhetik a törlesztés szüneteltetését is.

A rendelet egy másik fontos változtatása, hogy a válófélben lévő szülők esetében is visszaállítható a kamatmentesség, amennyiben az öt év letelte után az egyik fél újraházasodik, és az új házasságból gyermek születik.

A rendelet a méltányossági kérelem szabályait is módosította: a büntetés, kamattámogatás visszafizetése mellett méltányossági alapon a kamatemelkedés alól is felmentés kérhető.


Megjelent az a jogszabály is, amely pontosítja a CSOK Plusz igénylők helyzetét - erről már a Bankmonitor ír.

- Egyedülálló lehetőséget kaphatnak azok, akiknek tavaly év végén koraszülött babájuk érkezett. Ez a baba ugyanis igénylésnél “vállalt gyereknek” minősül. Ez két előnnyel jár:
- Új igényléseknél alapvetően további baba vállalása nélkül is felvehető a kölcsön.
- A kérdéses gyermek után a törlesztési kötelezettség két éves szüneteltetését már ki lehet használni. Illetve egy további baba születésével a család már a 10 millió forintos tartozáselengedésre is jogosult lehet.

- A kedvezményes kamat és a tartozáselengedés feltéteinek eddig a kölcsön teljes futamideje alatt – ez jellemzően 20-25 szokott lenni – meg kellett felelni, a jövőben egy 10 éves időszakban vizsgálják ezeket az elvárásokat.

- Bezárul egy kiskapu is. A csok+ esetében a vételárra van egy korlát:

Első közös lakás esetén a vételár nem haladhatja meg a 80 millió forintot.
Nem első közös lakás vásárlása esetén a vételárkorlát 150 millió forint.

Utóbbi esetben azonban elvárás, hogy a meglévő, vagy korábban meglévő ingatlan értékét, eladási árát be kell forgassa az adós az új vásárlásba, építésbe. Vagyis legalább ekkora önerővel rendelkezni kell.

Speciális helyzet azonban az, ha a korábbi épületet ingyen elajándékozták, vagy elbontották. Ebben az esetben a jogszabályváltozás azt írja elő, hogy a kérdéses épület forgalmi értékének megfelelő összeget kell legalább a családnak önerőként biztosítania. (Korábban az ajándékozás egyfajta kiskapu volt a beforgatási kötelezettségre vonatkozóan.)

Részletesebben a Bankmonitor cikkében, ami itt olvasható.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150