Építési céghálónak álcázva áfáztak egy győri bűnszövetség tagjai. A bűnös tevékenységben részes alvállalkozók úgy próbáltak falazni, hogy közben a „vendégmunkás” strómanok még a látszatra sem adtak: eszközökkel és dolgozókkal nem rendelkeztek, így tényleges munkát sem végeztek, mi több, nem is végeztettek.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóságának nyomozói egyidőben 17 helyszínen bontották le azt a számlagyárat, amelyet a bűnszövetség tagjai az építőiparárnyékában építettek fel. A bűnbanda fiktív alvállalkozói hálózat működtetésével, több mint 1 milliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozott a központi költségvetésnek.
A betonbiztosnak gondolt számlagyárban érintett gazdasági társaságok vezetői, az általuk elvégzett munka ellentételezésre olyan számlákat fogadtak be - a szintén az elkövetői kör irányítása alatt álló gazdasági társaságoktól - amelyeknek bejegyzett, fiktív ügyvezetői román állampolgárok voltak és adófizetési kötelezettségüket nem teljesítették.
A bűnszövetség vezetője Győr-Moson-Sopron vármegyében irányította az illegális ügyleteket, a cégek pénzügyi és számlázási folyamatait. A hamis gazdasági eseményeket banki tranzakciókkal, illetve pénzfelvételekkel igyekeztek elfedni, amelyek után áfát igényeltek vissza, írja közösségi oldalán a NAV.
Az elfogásukra szervezett akcióban a győri pénzügyi nyomozók, bevetési járőrök és IT-szakemberek közösen kutattak bizonyítékok után. A pénzügyőrök csaknem 400 millió forint összegben zároltak ingatlanokat, gépkocsikat és bankszámlákat. A pénzügyőrök a speciális szaktudással rendelkező bűnügyi és IT munkatársaik segítségével a helyszíneken felkutatták a virtuális kriptovaluta tárolókat is, majd összesen 17.400 euro értékű, többféle kriptopénzt lefoglaltak és a NAV külön erre a célra létrehozott kriptovaluta-pénztárcájába elhelyezték.
A NAV üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt nyomoz az ügyben. Hét embert hallgattak ki gyanúsítottként, közülük hármat letartóztatott a bíróság. Amennyiben a bűnösségük beigazolódik, az elkövetők akár 15 év szabadságvesztésre is számíthatnak.