Az uniós átlag 70 és 136 százaléka között szóródik az európai háztartások fogyasztása. Magyarország Bulgáriával együtt az utolsó helyen áll, 70 százalékkal.
Az egyes országok árszínvonalai közti különbségeket kiküszöbölő vásárlóerő-paritáson számolt tényleges fogyasztás (AIC, actual individual consumption) a háztartások anyagi jólétének meglehetősen jó mutatója – emlékeztet az uniós statisztikai hivatal. Az AIC ugyanis azt fejezi ki, mennyit fogyasztanak a háztartások – köznapi értelemben is, aki több dolgot tud vásárolni, több szolgáltatást tud igénybe venni, az úgymond jobban él, mint aki kevesebbet - idézi az Eurostat jelentését a HVG.
Az élen Luxemburg, Németország, Hollandia és Ausztria. A régiós versenytársak közül Csehország 81, Szlovákia 77, Románia 86 százalékon áll. Míg Magyarország mindössze az EU átlag 70 százalékán. Magyarország korábban még sosem állt az utolsó helyen, Bulgáriát 2023 előtt mindig előzte. Sőt egy időben még Romániát is.
Ezek a legszegényebb régiók az EU-ban, így állunk mi
Tavaly az EU lakosságának 21,4 százalékát, azaz mintegy 94,6 millió embert fenyegetett a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés - mutattuk be korábban az Eurostat adatait. A legszegényebb régiók Franciaország legkülső területén, Dél-Olaszországban és a vidéki Romániában találhatók. Magyarországon a legkevesebb szegény az unió szerint Közép-Dunántúlon van. A Fejér, Veszprém és Komárom-Esztergom alkotta területi egységben a lakosság 11,9 százaléka volt kitéve tavaly a szegénység és a kirekesztés kockázatának. Észak-Magyarországon viszont csaknem 32 százalék ez az adat. személy. Húsz százalékos önerővel (7 millió forint) kalkulálva ez akár egy 35 millió forintos ingatlan megvásárlását is lehetővé teszi.