Quantcast
Channel: Haszon
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2274

Így változnak adók, juttatások a minimálbér emelésével

$
0
0


A január 1-től hatályos új, bruttó 290 812 forintos minimálbér egy sor, az értékéhez kötött juttatás és adó emelkedését is magával hozta. Az átalányadózók szja-mentes bevételi határa 2,9 millió forintra nő.



A részleteket az Andersen adótanácsadó szedte össze elemzésében.

Nem pénzbeni juttatások és adókedvezmények


- Sportrendezvényre, kulturális szolgáltatásra irányuló juttatások, illetve idén januártól állatkerti belépőjegyek, bérletek (kategóriánkként külön-külön) a minimálbér összegéig, azaz 2025-ben 290 800 Ft-ig adhatóak adómentesen.

- Az évente legfeljebb három alkalommal adható csekély értékű ajándék értékhatára is változott. Ha a juttatás egyedi értéke nem haladja meg a minimálbér 10 százalékát, tehát 2025-ben a 29 080 Ft-ot, az ajándék egyes meghatározott juttatásként lehet adóköteles.

- Amennyiben egyidejűleg több munkavállaló vagy üzleti partner számára szervezett, túlnyomórészt vendéglátásra, szabadidőprogramra irányuló rendezvényen ajándéktárgyak átadására kerül sor, és az átadott ajándékok értéke nem haladja meg a minimálbér 25 százalékát, tehát 2025-ben a 72 700 Ft-ot, akkor ezen juttatás szintén egyes meghatározott juttatásnak minősíthető.

- Személyi kedvezmény (erről szóló igazolás vagy határozat birtokában a fogyatékosság kapcsán) jogosultsági hónaponként a minimálbér egyharmadára érvényesíthető, száz forintra kerekítve. Ez jövő évben havi szinten 96 900 Ft adóalap kedvezményt, azaz 14 535 Ft személyi jövedelemadó megtakarítását jelent.

Egyszerűsített foglalkoztatás


Az egyszerűsített foglalkoztatás mentesített keretösszege, valamint a fizetendő adóé is a minimálbérhez kötött. 2025-ben a napi tételesen fizetendő adó összege mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén 1500 Ft, alkalmi munka esetén 2900 Ft, filmipari statiszta esetén 8700 Ft. Változik a mentesített összeg is, ami alatt nem kell szja-t fizetni. Ez napi szinten a garantált bérminimum alkalmazása esetén 20 852 Ft, minimálbér alkalmazása esetén 17 394 Ft lesz 2025-ben.

Tőkejövedelmek



Bizonyos tőkejövedelmeket (pl. vállalkozásból kivont jövedelem, osztalék, árfolyamnyereségből, értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem) meghatározott mértékig szocho kötelezettség terhel. Tekintettel arra, hogy ezen kötelezettség alapjának a felső határa a minimálbér huszonnégyszereséhez kötött, változik ez az összeg is. Eszerint tehát 2025-ben a felsorolt tőkejövedelmek tekintetében 907 296 Ft lesz a fizetendő szocho maximuma.

Átalányadózó egyéni vállalkozó


- Átalányadózó egyéni vállalkozók életében is évről évre jelentős változást hoz a minimálbér / bérminimum növekedése:
Az átalányadózás választásának abszolút értékhatára is nőni fog. Nem kereskedelmi vállalkozásoknál a felső határ a minimálbér 10-szerese, tehát 2025-ben 34 888 000 Ft.

Szja-mentes az átalányadózók jövedelmének az éves minimálbér felét meg nem haladó része, tehát jövő évben 1 744 800 Ft. Ez 40%-os költségátalányt alkalmazó vállalkozók esetén 2 908 000 Ft-os szja-mentes bevételt jelent.

Főfoglalkozású egyéni vállalkozók szakképesítést nem igénylő tevékenységet végzők esetén (kedvezmények érvényesítése nélkül) a havonta minimum fizetendő TB 53 798 Ft, a szocho pedig 42 530 Ft. A garantált bérminimum alkalmazása esetén (szakképzettséghez kötött tevékenység) a havi TB kötelezettség minimum összege 64 528 Ft, a szocho kötelezettségé pedig 51 012 Ft. Bár a kötelezettséget havi szinten kell megállapítani, a fizetési kötelezettség három havonta teljesítendő.

A legfontosabb változások a cafeteriában


Több ponton is módosult január 1-től a béren kívüli juttatások adózása.
- A már említett adómentesen adható állatkerti belépő mellett változás, hogy a munkavállalók aktív életmódját támogathatja béren kívüli juttatásként a SZÉP Kártya új alszámlája, illetve adómentes lesz a vállalat által fenntartott sportolási célú létesítmények és az abban elhelyezett sporteszközök ingyenes vagy kedvezményes használata (céges fitnessterem).

- A lakáscélú kiadásokból is kiveszi a szerepét a Széchenyi Pihenő Kártya, hiszen a 2025. év eleji egyenleg és az év közben a kártyára utalt támogatás összegének 50 százaléka lakásfelújításra is használható jövőre, akár bútort is vásárolhatunk belőle.

- Lakhatási támogatásként szintén kedvező 28 százalékos adó mellett támogathatja a munkáltató a 35 évnél fiatalabb munkavállalóit maximum évente 1,8 millió forint értékben. Ez a támogatás lakás bérleti díjának megfizetésére vagy lakáscélú hitel törlesztésére is használható.

- Van azonban egy új adómentes juttatás, melyről kevesebb szó esett, pedig ez is belekerült az elfogadott adócsomagba. 2025-ben a munkáltató adómentesen, értékhatár korlátozás nélkül támogathatja a munkavállalói diákhitel törlesztését, előtörlesztését. Az adómentes támogatás kizárólag a kötött felhasználású hitelről szóló hallgatói hitelszerződésekhez kapcsolódóan adható.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2274