Quantcast
Channel: Haszon
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150

Erre figyelj, hogy ne verjen át a munkaadó

$
0
0


Sokan kezdik nyáron első vagy új munkahelyüket. Akadnak munkaadók, amelyek nem fair módon kezelik az álláskeresőket, trükkökkel próbálják csökkenteni saját költségeiket, kötelezettségeiket és ezzel a munkavállalót is bajba sodorják. Nézzük, mire érdemes figyelni.



Dénes Rajmund, a Humán Centrum HR szolgáltató igazgatója elmondta, gyanakodjunk akkor, ha a munkaadó nem írt alá velünk munkaszerződést, vagy ha alá is írt, nem kaptunk belőle egy példányt, se munkaköri leírást, se bérjegyzéket. Az sem szabályos, ha nem a tényleges munkáltatóval jön létre a szerződés, hanem egy olyan céggel, akiről nem is hallottunk az interjúfolyamat során. Továbbá az is gyakori eset, hogy nem a tényleges munkabért vagy munkaidőt tüntetik fel a munkaszerződésben.

Nézzünk utána az állami nyilvántartásokban


Ellenőrizzük a NAV által kezelt adatbázisokban, hogy a hátralékos, a felfüggesztett, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató gazdálkodók listájában benne van-e a leendő munkahelyünk. Ügyfélkapun azt is ellenőrizhetjük, hogy a foglalkoztató bejelentette-e munkaviszonyunkat az egészségbiztosításba.

Ezért veszélyes a zsebbe fizetés


Szinte bevett gyakorlat a kis- és középvállalkozások körében, hogy a munkáltató a szerződésben rögzített béren és juttatásokon felül a megállapodott fizetés maradék összegét készpénzben, „zsebbe” adja át a munkavállaló számára. Ha fény derül rá, mindkét fél pórul járhat: egyrészt a munkáltatónak a sokszorosát kell majd kifizetnie az adóhivatal felé, és a munkaügyi ellenőrzés során is komoly bírságot kaphat.

A munkavállalónak pedig szintén a szó szoros értelmében fizetnie kell: a feketén, szürkén megkapott „munkabér” ugyanis adóköteles, ezért a megszerzett jövedelmet a munkavállalónak kell bevallania. Ennek elmaradása – a személyi jövedelem adó be nem fizetése – miatt a munkavállaló is súlyos büntetést kaphat.

Arról nem is beszélve, hogy az így töltött munkanapok után nem jár később nyugdíj, és a jövedelemigazolás sem tartalmazza majd az így keresett bért, ami például egy ingatlanvásárlás esetén komoly hátrányt jelent a banki hitelbírálatnál. Ezen felül az orvosnál is kellemetlen meglepetés érheti az embert, amikor kiderül, hogy a TB fizetés elmaradása miatt nem jogosult az egészségügyi ellátásra.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150