Quantcast
Channel: Haszon
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150

Hogyan csináljunk pénzt a jövőből?

$
0
0


Fogyasztószerek, biztosítók, elektromos autók, speciális raktárházak – mi bennük a közös? Olyan megatrendeket képviselnek, amelyek a tartós növekedés lehetőségét kínálják a befektetőknek.


​Látni a jövőt?


"Jósolni nehéz, különösen, ami a jövőt illeti" – tartja a mondás. Pedig milyen kifizetődő üzlet lenne! Képzeljük csak el, ha mondjuk vagy 100 évvel ezelőtt előre látjuk a számítógépek későbbi elterjedését, és jó előre bevásárlunk a modernizáció egyik nagy nyertesének részvényeiből. Mint tette az amerikai Charles Flint, aki felismerve a változó világot, az információs technológiák felé fordult. Megalapította az IBM-et, amely aztán az 1980-as években piacra dobott személyi számítógéppel a modern világ egyik megalapozója lett. Aki követte Flint példáját és az 1990-es évek első felében 5 dollár körüli árfolyamon bevásárolt a társaság részvényeiből, annak pakettje 10 év múlva tízszeresét, mára mintegy 40-szeresét éri.

Ez volt a modern világban az egyik első “megatrend”, azaz olyan hosszú távú, globális jelenség, amelyek évtizedek alatt alakul ki, átformálja a gazdaságot, a társadalmat és a technológiát. És amin értékpapír vásárlással jól lehetett keresni. Természetesen ma is találni ilyen megatrendeket. Míg régebben az autó, a közvilágítás és a telefon, ma különféle társadalmi-technológiai trendek jelzik a világ strukturális változásait, a nyertes iparágakat és vállalatokat. A nyugati világban egyre népszerűbbek ezek az úgynevezett “tematikus befektetések”, és már Magyarországon is kínálnak ilyen konstrukciókat.

​Meghatározó változások


A megatrend befektetési stratégiát követő alapok általában három nagyívű gazdasági-társadalmi folyamatot követnek. Az első ilyen fontos terület a javában zajló technológiai forradalom, a mesterséges intelligencia, a felhő alapú megoldások, a streaming szolgáltatások, a kiberbiztonság, az automatizálás, a készpénzmentes megoldások elterjedése. Ezeknek a folyamatoknak a nyertesei lehetnek például speciális ingatlan befektetések is – hívja fel a figyelmet Gyetvai Károly, a Raiffeisen Megatrend ESG részvény alapok alapját kínáló Raiffeisen Alapkezelő értékesítési vezetője. Az ő, alapvetően Bécsben kezelt alapjukban ugyanis olyan ingatlanbefektetési társaságok (REIT) is szerepelnek, mint például az amerikai GlobalX Datacenter REIT, amely például adatközpontokhoz épít infrastruktúrát.

A második szemmel tartott fontos jelenség a világ demográfiai átalakulása, ami egész iparágak jövőjét határozza meg. Nem véletlenül idézik a közgazdászok Auguste Comte francia filozófus híres mondását, miszerint „A demográfia maga a végzet”. A világ népessége napi 200 ezer fővel nő, jelenleg 8,1 milliárdan vagyunk. Ez a szám az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re 9,8 milliárd lesz. A változás egyre erősebb és hatékonyabb agráriumot kényszerít ki – indokolja Richter Péter, a terület elsőszámú szereplőjének számító VIG Alapkezelő Megatrends alapjának portfólió menedzsere, befektetőként miért különösen aktívak ezekben az ágazatokban. Az osztrák hátterű alapkezelő ugyanis a 2007-es Megatrend és a 2024-ben indított, a technológiai változásokat követő InnovationTrend alap mellett idén SocialTrend néven külön a demográfiai változásokra fókuszáló alapot is indított.

​Elöregedés, klímaváltozás


A társadalom nemcsak gyarapszik, de öregszik is. Jelenleg 10% a 65 évnél idősebbek részaránya, ez a következő évtizedekben 15%-ra nőhet, ami nemcsak az egészségügyet értékeli fel, de a fogyasztási szerkezetet is átalakítja. Míg 20-30 éve a reklámok a 18-49 év közöttieknek szóltak, addig mostanra a 49-79 közötti korosztály is felértékelődött, mint potenciális vásárló – hívja fel a figyelmet Gyetvai Károly. Hangsúlyos terület a növekvő egészségtudatosság is. 2035-re a világ népességének fele lehet már túlsúlyos, a fogyást elősegítő szerek gyártóikban stabilan növekvő a potenciál. Így a megatrend alapokban fel-feltűnnek például a fogyasztószereket gyártó dán Novo Nordisk és amerikai Eli Lilly részvényei is. De szemmel látható súlyt képvisel például a biztosítói szektor is, hiszen az egyre kevésbé fenntartható állami nyugdíjrendszerek a magánpénzügyi szolgáltatók aranykorát hozhatják el.

A harmadik fontos megatrend, amelyet az ilyen alapok igyekeznek minél jobban meglovagolni, a klímaváltozás. A befektetések egy része a megújuló energiaforrások előállításában és használatában, az energiahatékonyságban, a hulladék újrahasznosításban, az elektromos autózásban élenjáró vállalatokba irányul. Az elmúlt években a magas infláció miatt a klímaváltozás nem volt igazán hangsúlyos téma, mert ilyen helyzetben a lakosság nem költ plusz pénzt az olyan hosszabb távon megtérülő javakra, mint például a napelemek. Most azonban, hogy az áremelkedési ütem mérséklődik, javulhat a beruházási kedv. A Nemzetközi Energiaügynökség egy friss elemzése szerint az idén a „tiszta” energiaiparba érkező beruházások értéke a fosszilis energiaiparba tervezett befektetések értékének duplája lesz.

​A jövő trendjei


Ugyanakkor az ENSZ által elfogadott klímacélok eléréséhez a jelenlegi ütem további duplázására lesz szükség. Ez pedig további újabb trendeket is kijelöl – mondja Gyurkó Dániel, az Apelso Capital Megatrends alapjának portfólió kezelője. Ezekhez a célokhoz ugyanis nemcsak a megújulók energiatermelésével kapcsolatos eszközök tartoznak, hanem az elektronikai infrastruktúra fejlesztése és az áramot tárolni képes akkumulátor beruházások is. A termelés ingadozások kiegyenlítésére akár az elektromos autóban lévő akkumulátorokat is be lehetne vonni, ha például dinamikusan változó áramárat használnánk az elektromos autók nyilvános töltőin, és egy applikáció jelezné, hogy most igen olcsó a töltés. Hasonló elven az otthoni áramfelhasználást is lehetne ilymódon irányítani.

A bizalmi vagyonkezelőből kinövő APELSO befektetési csoport a Dialóg Alapkezelő megvásárlása után, annak Expander alapját alakította át megatrend típusú befektetésre. A piacon sok részvényalap van, amely a normál gazdasági ciklusokat követi, mi ezen túltekintő befektetést szeretnénk kínálni – mondja Gyurkó Dániel. Szerinte nem a mindenkori gazdasági ciklusok meglovagolása a fő cél, azzal, hogy csökkentjük vagy növeljük a részvényarányt, hanem stabil részvénykitettség mellett olyan hosszú távú befektetést kínálni, amely túlmutat ezen. A cél ugyanis ezeknél a befektetéseknél nem a most, hanem a jövőben erőssé váló iparágak, cégek megtalálása. Ezért a megatrend befektetés a konjunktúrális kockázatok kezelésére is alkalmas. Jó példa, hogy a Covid járvány első hullámának idején a tőzsdék sokat estek, de például a zöld energia cégek erősödni is tudtak. Ez a megatrend ugyanis éppen akkor vált népszerűvé, Kína is akkoriban kezdett fókuszálni rá.

Persze kockázatok itt is vannak. A zöld energia részvények néhány évig leginkább csak szenvedtek. A 2020-as lendületes emelkedés egyfajta “őrület” volt, ami egyébként a megatrend befektetések életgörbéjének jellemző kezdeti szakasza. Ugyanakkor ezek a befektetések éppen “különutasságuknak” köszönhetően jó diverzifikációs eszközök lehetnek a piaci turbulenciákra. És az is igaz, hogy a megatrendek hosszú távon beérő folyamatok, a befektetések megtérülésénél nem feltétlenül kell évtizedekben gondolkodni. A részvények felértékelődése már 5 év alatt látható eredményeket produkálhat.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150