Quantcast
Channel: Haszon
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150

Ennyiért bérelhetsz lakást: megugrottak az árak

$
0
0


A KSH adatai szerint a lakbérek éves összevetésben országosan 10,2, Budapesten 9,3 százalékkal nőttek, ami több mint kétszerese a 4,1 százalékos inflációnak. Budapesten egy lakás átlagos havi bérleti díja már negyedmillió forint.




Augusztusra nőtt az érdeklődés és bővült kínálat is az ingatlan.com adatai alapján. Július elején országosan még csak 14,3 ezer lakásból lehetett válogatni, augusztus közepére viszont az albérletkínálat 15,5 ezer lakóingatlanra bővült.


A bérleti díjak pedig egyetlen hónap alatt országosan 1,4, míg Budapesten 1,8 százalékkal nőttek. Ebben vélhetően az egyetemi felvételi ponthatárok kihirdetése és a diákok hirtelen albérletkeresése is szerepet játszott.

Itt vannak az összegek


Augusztus elején a kiadásra hirdetett lakóingatlanok átlagos bérleti díja Budapesten 250 ezer forintot tett ki. A legnagyobb kínálatot nyújtó kerületek közül a XI.-ben 270 ezer, a XIII.-ban 250 ezer, a VIII.-ban pedig 239 ezer forint az átlagos bérleti díj.



A vármegyeszékhelyek közül továbbra is Debrecen a legdrágább, ahol 230 ezer forint az átlagos bérleti díj. A legolcsóbb Kaposvár és Miskolc, ahol 110 ezer forint az átlagos lakbér az ingatlan.com adatai szerint. A további egyetemvárosok közül Győrben 190 ezer forintos átlagos bérleti díjjal számolhatnak a bérlők, Szegeden 160 ezer, Pécsen pedig 150 ezer forinttal.

Lakáskiadási kisokos


Korábban hírt adtunk arról, hogy az adóhivatal a bérbeadási csúcsszezon apropóján a hosszú távú lakáskiadás legfőbb szabályait foglalta össze.

Ha a bérbeadó magánszemély és nem turisztikai céllal adja ki ingatlanját, akkor a bérbeadás főszabály szerint áfamentes.
A havi lakbérről átvételi elismervényt kell kiállítani, ami írásban rögzíti a bevételt.

A bérbeadás teljes bevételéből a jövedelem kétféle módon állapítható meg: az egyik lehetőség a tételes költségelszámolás, amikor a bevételt csökkentik az igazolható költségek (közüzemi számlák, felújítási költségek) és az értékcsökkenés. A másik lehetőség, hogy a teljes bevételből 10 százalék költséghányad levonásával állapítja meg jövedelmét a bérbeadó.

A jövedelem után negyedévenként adóelőleget kell fizetni, és az éves szja-bevallásban ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemként kell feltüntetni; az adó mértéke 15 százalék.


Az ingatlankiadás adózásáról bővebb információ olvasható a 10. számú Információs füzetben, amely itt tölthető le.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150