Garanciális probléma adódott a használt autóval, amit vitat a kereskedés? Drasztikus és indokolatlan díjemelés a biztosító részéről? Van megoldás! A kisebb összegű, gyakran elvi jelentőségű jogvitákra is megoldást nyújtanak a békéltető testületek, amelyek eljárása sokkal gyorsabb és egyszerűbb, mint a pereskedés.
Az autósok számára gyakori problémát jelenthetnek a biztosítókkal vagy kereskedésekkel szembeni jogviták. A legtöbben azonban elkerülnék a bírósági procedúrát, ami lassú és költséges is lehet. A jogrendszer azonban gyors és ingyenes alternatívákat is kínál: a békéltető testületeket - derül ki a Totalcar cikkéből.
Ingyenes, gyors és meghatalmazott is eljárhat
A kisebb összegű, gyakran elvi jelentőségű jogvitákra megoldást nyújtanak a pénzügyi és a fogyasztóvédelmi békéltető testületek, amelyek eljárása gyorsabb és egyszerűbb, mint a pereskedés.
Pénzügyi természetű viták, például CASCO- vagy kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással kapcsolatos problémák esetén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mellett működő Pénzügyi Békéltető Testület jár el. Dr. Kovács Erika, a testület elnöke elmondta, hogy gyakori a kártérítés összegének vitatása, a biztosítási díjakkal kapcsolatos elszámolási kérdések és a biztosítási évfordulók kapcsán megemelt díjak körüli problémák is.
A kereskedőkkel, szervizekkel vagy közvetítőkkel kapcsolatos fogyasztói jogviták esetén pedig a Regionális Békéltető Testületekhez lehet fordulni, amelyek a fogyasztóvédelmi hatóság keretében működnek. Ide tartoznak például a garanciális ügyek vagy minőségi kifogások.
Dr. Kovács Erika arra biztat minden autóst, hogy éljen ezzel a lehetőséggel, hiszen sok esetben így hatékonyan orvosolhatóak a vitás ügyek bírósági eljárás nélkül is.
A békéltetési eljárás ingyenes, és a befogadástól számított 90 napon belül lezárul. Személyes megjelenés nem kötelező a fogyasztónak, akár meghatalmazott útján is képviseltetheti magát. A folyamat akkor indulhat el, ha korábban a szolgáltatóhoz benyújtott panaszeljárás eredménytelennek bizonyult vagy válasz nélkül maradt.
A békéltető testületek által meghozott döntések lehetnek kötelezések vagy ajánlások. Amennyiben a pénzügyi szolgáltató aláveti magát a testület döntésének, akkor az kötelező érvényű. 2 millió forint alatti ügyekben jogszabályi alávetés alapján is kötelezést hoznak.
A békéltető testületek nemcsak a fogyasztóknak kínálnak gyors megoldást, hanem a bíróságokat is tehermentesítik. A fogyasztók azonban bármikor fordulhatnak bírósághoz is, ha nem elégedettek az eljárás eredményével.
Nyári gumival baleset télen
Fontos, hogy az ember tisztában legyen jogi lehetőségeivel és kötelezettségeivel. Nemrég írtunk például arról, hogy komoly bajba kerülhet, aki nyári gumival okoz balesetet a hideg évszakban. Bár Magyarországon a téli gumik használata nem kötelező, egyes esetekben akár másfél millió forintos megtérítési igényt is támaszthat a biztosító.
A biztosítók ugyanis a balesetek után megvizsgálhatják a jármű műszaki állapotát, beleértve a gumiabroncsokat is. Amennyiben kiderül, hogy a balesetben szerepet játszott a nem megfelelő gumiabroncs – például nyári gumi télen, vagy elhasználódott téli abroncs –, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) keretében ugyan kifizetik a kárt, de utólagosan visszakövetelhetik annak összegét az autóstól.