Közel van az árparitás a hagyományos autókkal, miután először csökkent 100 dollár/kWh alá az autóakkumulátorok ára Kínában. Az ok többrétű, egyik eleme az olcsóbb lítium-vasfoszfát (LFP) technológia térnyerése.
A Bloomberg New Energy Finance (BNEF) legfrissebb elemzése szerint 2024-ben az autóakkumulátorok globális átlagára jelentősen csökkent, elérve a 115 dollár/kWh szintet, ami 20%-os áresést jelent az előző évhez képest. A csökkenést több tényező együttes hatása okozta, mint például a túlkapacitás, a méretgazdaságosság, az alapanyagárak csökkenése és az olcsóbb lítium-vasfoszfát (LFP) technológia térnyerése - írja a Villanyautosok.hu.
Kína az élen
Kína továbbra is élen jár az akkumulátorok piacán zajló árversenyben. Az ázsiai országban az akkumulátorok átlagosan 94 dollár/kWh áron érhetők el, szemben az amerikai (123 dollár/kWh) és európai (139 dollár/kWh) árakkal. Ráadásul az elektromos járművek számára gyártott akkumulátorok ára először csökkent 100 dollár/kWh alá, elérve a 97 dolláros szintet, ami Kínában már az árparitást is lehetővé teszi a hagyományos belső égésű motoros autókkal.
Az európai és amerikai piacokon továbbra is magasabbak az árak a kisebb gyártási volumen és a magasabb költségek miatt. A BNEF várakozásai szerint az olcsóbb technológiák elterjedése azonban a következő években globálisan csökkentheti az árkülönbségeket, elősegítve az elektromos járművek további térnyerését.
Öt év, ötven százalékos áresés
A folyamatok a vásárlók zsebét is kímélik majd. A várakozások szerint ugyanis öt év alatt a felére csökkenhet a villanyautók akkumulátorainak és azok cseréinek az ára. Ez pedig csökkenti az autóárakat és növelheti a vásárlói kedvet, bizalmat.
Jelenleg mérettől és technológiától függően az elektromos autók akkumulátorának cseréje körülbelül 5 ezer dollár (2 millió forint) és 16 ezer dollár (6,2 millió forint) között mozog. Ez a potenciális költség pedig egyelőre sokakat elijeszt a villanyautózástól.