Az általános forgalomba helyezési engedély díja a jelenlegi 178 900 forintról 242 100 forintra nőne, míg a sorozat-átalakítási engedélyek ára 109 000 forintról 144 600 forintra emelkedne a kormány rendelettervezete szerint. A jogszabály 2025 februárjától lenne hatályos.
A kormány megemelné, mégpedig jelentősen a közúti járművek forgalomba helyezésének, műszaki ellenőrzésének és környezetvédelmi felülvizsgálatának díjait – derül ki az Építési és Közlekedési Minisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetéből. Az új szabályozás az inflációval és a hatósági vizsgálatok költségnövekedésével indokolja az áremelkedéseket, amelyek sok esetben meghaladják az 50%-ot - szúrta ki a Portfolio.
A díjemelések a környezet védelmét szolgálják
A tervezet számos hatósági eljárás díjszabását érinti, különös tekintettel a forgalomba helyezési engedélyekre, a járműátalakítási eljárásokra és a veszélyes anyagokat szállító járművek ellenőrzésére.
Az általános forgalomba helyezési engedély díja például a jelenlegi 178 900 forintról 242 100 forintra nőne, míg a sorozat-átalakítási engedélyek ára 109 000 forintról 144 600 forintra emelkedne. Az ADR-engedélyek drágulása pedig különösen érzékenyen érintheti a veszélyes árukat szállító vállalkozásokat. A Járműalkatrészre, tartozékra és járműtulajdonságra vonatkozó jóváhagyási jel („E”, „e” jel) használati engedélyének díja 117 300 forintról 162 300 forintra változna.
A minisztérium hangsúlyozza, hogy a díjemelések részben a környezetvédelmi rendszerek fejlesztését és a közlekedésbiztonság javítását szolgálják. A tervek szerint a környezetvédelmi felülvizsgálatokból származó bevételeket a levegőminőség védelmét és az energetikai hatékonyság növelését célzó projektekre fordítanák.
A tervezet előírja, hogy többletfizetés esetén a hatóságok legfeljebb nyolc napon belül hivatalból visszatérítik az ügyfelek számára a megfizetett összeget. Az új díjszabás a rendelet várhatóan 2025. február 1-jei hatályba lépését követően lépne érvénybe.
Így változik a cégautók adózása
A cégautóadó mértéke már 2025. januárjától, a gépjárművek teljesítményétől függő mértékben, de átlagosan 20 százalékkal nő, a regisztrációs- és gépjárműadó összegén pedig inflációhoz kötött kiigazításokat hajtanak végre, melynek mértékét 2024. december 15-ig teszik közzé és szintén 2025. január 1-jével lép életbe a változás – hívta fel a figyelmet az Ayvens pénzügyi igazgatója, Jakus László.
A zöld rendszám megvonását követően további előnyöket vonnak meg a plug-in hibridektől. „A céges flottákkal rendelkező vállalatok még kihasználhatják a plug-in hibrid járművek jelenlegi adómentességét – de ehhez időben kell lépni, mert 2026-tól ezek is elveszítik cégautóadó mentességüket” – mutat rá Jakus László.
Az emelések és megvonások mellett pozitív hír, hogy további 3 évre meghosszabbították azt a lehetőséget, hogy a vállalkozások részletes útnyilvántartás vezetése nélkül visszaigényelhetik a cégautók után fizetendő operatív lízing havidíjak ÁFÁ-jának 50 százalékát. Az áfa visszaigénylésére vonatkozó lehetőség az operatív lízing egyik legjelentősebb pénzügyi előnye, így a vállalkozások a jövőben továbbra is építhetnek erre a költségcsökkentő és adminisztrációt megkönnyítő kedvezményre – emeli ki a pénzügyi igazgató.