Szinte mindenkivel előfordult, hogy a boltban éretlen gyümölcsöt vásárolt. Vagy nem vette észre vagy mást nem talált a választékban. Nem kell azonban bosszankodva aznap elfogyasztani. Néhány praktika segít. Íme az utóérlelés fogásai.
Az utóérleléshez az etilén nevű gázt használjuk, amely jelentősen gyorsítja a folyamatot. Ezt a legnagyobb mennyiségben az alma és a banán termeli. Épp ezért az érlelni kívánt gyümölcsök mellé érdemes tenni valamelyikből és ezeket egy papírzsacskóba helyezni - írja a Greendex.hu.
4 tanács
- Fontos, hogy a gyümölcsök ne érjenek össze, mert ez befolyásolhatja az érést, vagy épp romlási folyamatokat indíthat el (ez alól a paradicsom és a paprika lehet kivétel).
- A paprikát csomagolhatjuk akár egyenként újságpapírba, ezzel elnyújtva az érést.
- Csak teljesen egészséges terményt próbáljunk utóérlelni, mert a sérülések romlási folyamatokat indíthatnak el!
- A tároláshoz a szobahőmérséklet a megfelelő, nem kell sem melegebb, sem hűvösebb hely a zacskónak.
Ami nem utóérlelhető: a citrusfélék, a bogyós gyümölcsök, a szőlő, az ananász vagy épp a görögdinnye
Így tárold a bort és ennyi ideig fogyasztható
A ünnepek alatt sokan kapnak bort ajándékba. Akadnak, akik nagyon értékeseket. Felvetődhet a kérdés: hogyan tároljuk, meddig fogyasztható?
A parafadugóval lezárt borosüvegeket ajánlott vízszintesen tárolni azért, hogy a parafa alja nedves maradjon. Ellenkező esetben a dugó kiszáradhat, porózussá válhat. Emiatt gyorsulhat az ital oxidációja, ami kellemetlen íz- és illatélményeket idézhet elő.
A szintetikus dugók növényi anyagokból vagy kőolajalapú műanyagokból készülnek. Hermetikusan zárják a palackokat, így nem engedik be az oxigént. Ezeket függőlegesen is lehet tárolni.
A csavaros kupakkal rendelkező borok probléma nélkül tárolhatók vízszintesen és függőlegesen is.
A fehér és a rozé borok nagyobb arányban készülnek reduktív eljárással. Ajánlott a vásárlás után hamar elfogyasztani az ilyen termékeket, nem érdemes őket hosszú évekig tárolni (legfeljebb 1-2 évig). Általában a magasabb tannintartalmú vörösborok alkalmasak a hosszabb idejű tárolásra. Ez nagyjából 5-6 évet jelent, de kiemelkedő minőség esetén akár 8-12 évig is izgalmasok és kellemesek maradhatnak az italok. Emellett, ha egy bor magas alkoholtartalommal rendelkezik, az jellemzően tovább eláll.