Hatással vannak-e az ételek arra, hogy ki, mennyire érzi stresszesnek magát? A mediterrán vagy a nyugati étrend a nyerő? Ezekre a kérdésekre is keresték a választ a New York-i Állami Egyetem kutatói.
Kísérleteikbe több mint 1500 résztvevőt, főleg főiskolásokat vontak be. Megkérdezték őket az egyes élelmiszerek fogyasztásának gyakoriságáról, és tudományos módszerekkel azt is felmérték, hogy mennyire érzik stresszesnek magukat. Ezután gépi tanulási modellel keresték az összefüggéseket - írja a HVG.
Kiderült, hogy az olyan élelmiszerek fogyasztása, mint a zöldleveles zöldségek, a gyümölcsök, a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonák, a halak, azaz a mediterrán étrend alapvető összetevőinek fogyasztása alacsonyabb stressz-szinttel járt együtt. Ezek az ételek gazdagok az agy egészségét támogató tápanyagokban.
Viszont a nyugati étrendet követők, akik a cukros ételeket, az édességeket, a fehér kenyeret, azaz a magas glikémiás indexű élelmiszereket preferálják, magasabb szintű stresszről számoltak be. A nyugati étrend – vélik a kutatók – súlyosbíthatja a stresszt azáltal, hogy elősegíti a gyulladások kialakulását, és megzavarja a stresszt szabályozó hormonok egyensúlyát.
Kivétel azért volt: például a húsok és a tejtermékek fogyasztása nem idézte elő a stressz-szint növekedését.
11 étel, ami segít csökkenteni a vérnyomást
Íme egy másik terület, amelyen a zöldségeknek é gyümölcsöknek hasznát vehetjük. A magas vérnyomás orvosi kezelés nélkül ugyanis súlyos következményekkel járhat. Azonban, a kezelés mellett az életmódunkkal és a táplálkozásunkkal is nagyon sokat tehetünk azért, hogy vérnyomásunk visszakerüljön a normál tartományba.
A levelesek: a spenót, a brokkoli, a kel vagy a fejes káposzta,
a bogyós gyümölcsök, mint amilyen az eper, vagy a szeder,
a joghurt hozzáadott cukor nélkül alacsony zsírtartalommal,
a halakban szintén sok a kalcium, így a különféle halkonzervek és a szardínia is jó megoldás lehet, de ne féljünk a friss halaktól sem,
az olyan olajos magvak, mint a tökmag, a napraforgómag és lenmag gazdagok magnéziumban
a káliumban magas cékla, és a belőle készült ivólé
a fokhagyma fokozza a szervezetben a nitrogén-monoxid termelődését,
a sótlan pisztácia, de akár a mandula is,
az olívaolaj,
a rostban gazdag különféle hüvelyesek, mint a bab, a lencse, vagy a borsó,
a legalább 50-70 százalékos kakaótartalmú étcsokoládé.