Quantcast
Channel: Haszon
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150

Meglepő, de Svájc nem dobogós a csokoládé-exportőrök versenyében

$
0
0


Hiába nem termelnek alapanyagot, a csokoládé elsősorban európai országokból jut el a fogyasztókig. A legnagyobb exportőr Németország, aztán jönnek a belgák és az olaszok.



Németország a világ legnagyobb exportőre csokoládé terén: az export értéke 2022-ben elérte az 5,6 milliárd dollárt, amivel világpiac 16,9 százalékát szerezte meg. A második Belgium 3 milliárd dolláros kivitellel, ezzel a globális export 9 százalékát birtokolja, míg Olaszország a harmadik 2,5 milliárd dollárral - írja a Világgazdaság.

Íme a top 10



A régiónkból a lengyelek a legjelentősebb szállítók, Európán kívül pedig Kanada áll az élen az export értéke alapján.

1. Németország
2. Belgium
3. Olaszország
4. Lengyelország
5. Hollandia
6. Kanada
7. Egyesült Államok
8. Franciaország
9. Egyesült Királyság
10. Svájc

A gazdasági portál megjegyzi, hogy a kakaó ára részben az El Nino miatt 300 százalékkal emelkedett az idén, áprilisban elérte a csúcsot, a tonnánkénti 10 924 dollárt, azóta 8700 dollár körüli szintre csökkent. Ám ez még mindig jóval meghaladja a tavalyi 3 ezer dolláros kurzust.

Megreformálnák a csokoládét Svájcban


Júniusban írtunk arról, hogy svájci kutatók kidolgozták a csokoládégyártás egy új, innovatív módszerét az ETH Zürichi Szövetségi Főiskolán. A megoldásuk lényege, hogy nemcsak a kakaóbabot használják fel a csokoládéhoz, hanem a kakaóhüvelyt is. A héjból a bab körüli rostos részekkel összekeverve édeskés, zselés anyagot nyernek ki. Ez az anyag válthatja fel a hagyományos cukrot a csokoládékészítésnél. Az új termék előnye például a magas rost-, valamint az alacsonyabb telítettzsír-tartalma. A módszerrel a kakaótermesztők is többet profitálhatnak, hiszen a kakaóbab mellett értékesíthetik a belső héjrészből készült szárított anyagot is.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2150