A ma még meghatározó földgáz mellett már a jövő fenntartható és megújuló energiahordozójára fókuszál Magyar Földgáztároló Zrt.
Gáztárolók a föld alatt
Magyarországon ma a földgáz a legfontosabb energiahordozó: az elsődleges energiahordozók között a részaránya meghaladja a 40%-ot. A téli csúcsigények kielégítésében, az ellátásbiztonság megteremtésében és fenntartásában a földalatti gáztárolók szerepe meghatározó, hiszen egy hidegebb téli napon az ország földgázellátásnak mintegy fele gáztárolókból származik. A Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) Magyarország legnagyobb kereskedelmi földgáztároló vállalataként négy földalatti gáztároló létesítményt üzemeltet, melyek összesen 4430 millió köbméter mobilgáz-kapacitással, 32,8 millió köbméter napi betárolási kapacitással és 49,8 millió köbméter napi kitárolási kapacitással rendelkeznek. A társaság fontos célkitűzése Magyarország téli gázellátásának hosszú távú biztosítása mellett, hogy hozzájáruljon az ország központi szereplővé válásához a közép-európai régióban.
Az Akvamarin projekt
A MFGT kiemelt hidrogén alapú projektje, az Akvamarin Projekt keretében a Magyar Földgáztároló Zrt. egy 2,5 MW összteljesítményű elektrolizáló rendszert és a hozzá tartozó hidrogén gázelőkészítő technológiát létesített a Kardoskúti Földalatti Gáztárolónál (FGT). A Magyar Földgáztároló Zrt. 2021. február 1-én indította el a beruházást, mely során a Kardoskúti FGT-n kiegyensúlyozó szolgáltatás (aFRR– autoamtic Frequency Restoration Reserve – automatikus frekvencia-helyreállítási tartalék) nyújtásával a nagyfeszültségű villamos energiaellátó rendszeren rendelkezésre álló többletenergia hasznosításával, 2 MW teljesítményű elektrolizáló berendezés segítségével vízbontással hidrogént állít elő. Az előállított hidrogén tisztán kerülhet értékesítésre, illetve földgázzal keverve a tároló technológia földgázzal működő berendezéseiben kerül felhasználásra, közvetlenül csökkentve ezzel annak széndioxid kibocsátását. Emellett betartva a minőségi előírásokat, a hidrogén a jövőben a földgáz ellátórendszeren keresztül a végfogyasztókhoz is eljuttatható lesz, illetve tiszta hidrogénként is értékesíthetővé válik tartályautós elszállítással. Az infrastruktúra beruházás mellett a projekt K+F tartalom keretében azt vizsgálja, hogy a kardoskúti tároló felszíni berendezései hogyan tudják kezelni a jelenleg is üzemeltetett infrastruktúrán a hidrogén megjelenését, illetve hogy a villamos és földgázellátó rendszer összekapcsolásával a létesítmény milyen energiatárolási megoldást nyújt az energia szektorban?
Hisznek a hidrogénben
A kialakított kutatási program hozzájárul a Magyar Földgáztároló Zrt. azon célkitűzéseihez, hogy 2025-ig a hidrogén előállításához kapcsolódó K+F tudásközpont vezetője és 2030-at követően pedig az egyik legnagyobb kapacitású földalatti hidrogéntárolója lehessen a régióban. Az Akvamarin projekt tovagyűrűző hatása, hogy a meglévő infrastruktúra elemek hasznosításával közvetlenül és költséghatékonyan teszi meg az első lépést a hidrogén technológia széleskörű elterjedéséhez, illetve a nagy teljesítményű, szezonális villamosenergia tárolás megvalósításához. „Hiszünk a hidrogén jelentőségében hosszú távon azáltal, hogy összeköti a földgáz infrastruktúrát a villamosiparral, és meghatározó szerepet szánunk magunknak évek múlva a szezonális villamosenergia-tárolás piacán” – nyilatkozta a Kriston Ákos, Magyar Földgáztároló Zrt. vezérigazgatója.